Postup při realizaci  objednávky karikatury e-mailem:

Jaký je osvědčený postup?

- Pošlete mi nejdříve e-mailem několik fotografií portrétované osoby. Jediná fotografie může klamat. (Fotografie nemusí být ve vysokém rozlišení stačí cca 100 – 200 kB.) Na fotkách by měla být dotyčná osoba pokud možno dobře vidět. Obrázky z hor v černých brýlích a kulichu nejsou dobrou předlohou, stejně jako skupinová fotka z dálky. Zároveň mi prosím pošlete i nějaké informace o zálibách dotyčného, které by se mohly v obrázku zachytit. Nemá smysl však do obrázku dostat všechny záliby, obrázek by ve výsledku neměl být zbytečně upovídaný. Zde je dobré preferovat pravidlo méně je více – neboli zdůrazněme to nejcharakterističtější, či nejveselejší nebo nejzajímavější. 
   Důležité je i sdělení účelu zamýšleného dárku – narozeniny, kulaté narozeniny, promoce, odchod do důchodu atd..
- Na základě těchto podkladů vám cca do pěti dnů pošlu (opět e-mailem) skicu zamýšlené kresby a kompozice obrázku.
- Pokud se Vám návrh ve skice bude líbit, provedu obrázek „na čisto“ – opět cca do pěti dnů.
- Náhled na hotový obrázek vám pošlu opět e-mailem, abyste věděli, co platíte. Originál následně odešlu poštou na dobírku.

   Obrázky provádím většinou jako perokresbu kolorovanou akvarelem. Černobílé kresby jsou perokresby, nebo perokresby lavírované tuší. Jiná technika (uhel, tempera, olej...) je po dohodě možná. 
   Cenové relace jsou určovány požadovaným formátem kresby, kompoziční náročností, počtem zobrazovaných osob i případnými nároky na rychlost vyhotovení:

Formát A4: černobílý 1.000 – 1.500 Kč
                     barevný  1.500 – 2.300 Kč
Formát A3: černobílý 1.500 – 2.300 Kč
                     barevný  2.300 – 3.000 Kč

Při zasílání kresby poštu je k ceně zakázky třeba připočítat balné a poštovné ve výši 200,- Kč (formát A4), nebo 300,- Kč (formát A3), do zahraničí pak 500,- Kč.

   Při volbě formátu vezměte v úvahu i případnou paspartu či rám obrázku, které výsledný rozměr samozřejmě zvětší.